czwartek, 14 września 2017

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA - scenariusz

Pasowanie na przedszkolaka tuż, tuż... Dziś coś prostego dla maluszków, dla których w większości jest to pierwszy publiczny występ. Osobiście starałam się zawsze dodatkowo ich nie stresować i wszystkie wierszyki dzieci mówiły wspólnie. Uważam, że już sama nowa sytuacja, jaką jest dla nich pobyt w przedszkolu jest wystarczającym przeżyciem, a na "prawdziwe występy" jeszcze przyjdzie czas :)
 Napiszcie czy w Waszych placówkach odbywa się również pasowanie na starszaka? Mam ciekawy scenariusz dla dzieci starszych na wesoło, zaczerpnięty z internetu i troszkę przerobiony przeze mnie. Chętnie się nim podzielę w kolejnym poście.


 Pasowanie na przedszkolaka

Scenariusz uroczystości z udziałem rodziców


Cele:
- integracja grupy i rodziców,
- uczestniczenie w uroczystości przedszkolnej, obserwacja wzajemnych zachowań,
- sprawianie radości dzieciom i dorosłym,
- przezwyciężanie tremy przed występami publicznymi.

Miejsce:
- sala przedszkolna.

Przebieg:
Powitanie przybyłych rodziców przez dyrekcję przedszkola.

Nauczyciel I: A cóż to słychać? Widzę w oddali pociąg pełen roześmianych krasnoludków. Zbliża się coraz prędzej…
Dzieci przebrane w stroje krasnoludków wchodzą do sali ustawione w pociąg.

1.Piosenka „Jedzie pociąg z daleka”.
Jedzie pociąg z daleka,
Ani chwili nie czeka,
Konduktorze łaskawy,
Zabierz nas do Warszawy!

Konduktorze łaskawy,
Zabierz nas do Warszawy!
Trudno, trudno to będzie,
Dużo osób jest wszędzie.

Pięknie pana prosimy,
Jeszcze miejsca widzimy.
A więc prędko wsiadajcie,
Do Warszawy ruszajcie.

Dzieci ustawione w pociąg poruszają się po sali. Po zakończonej piosence ustawiają się w rzędzie.

Nauczyciel I: Krasnoludki przybyły z bardzo daleko do naszego przedszkola i chcą się z Państwem przywitać piosenką.

2. Powitanie rodziców piosenką „Powitanie”. Ilustrowanie ruchem.
Powitanie
Wszyscy są, witam Was!
Zaczynamy, już czas!
Jestem ja,
Jesteś Ty.
Raz, dwa, trzy.

Nauczyciel II: Kochane krasnoludki opowiedzcie nam coś o sobie.

3. Piosenka „My jesteśmy krasnoludki” ilustrowana ruchem.
I. My jesteśmy krasnoludki, hopsasa, hopsasa!
Pod grzybkami nasze budki, hopsasa, hopsasa!
II. Jemy mrówki, żabie łapki. Oj, tak, tak! Oj, tak, tak!
A na głowach krasne czapki. To nasz znak! To nasz znak!
III. Gdy ktoś zbłądzi, to trąbimy: Trututu! Trututu!
Gdy ktoś senny, to uśpimy. Lulu, lulu, lulu.
IV. Gdy ktoś skrzywdzi krasnoludka. Oj, oj, oj! Oj, oj, oj!
To zapłacze niezabudka. Oj, oj, oj! Oj, oj, oj!

Nauczyciel I: A w co najchętniej bawią się krasnoludki?

4. Zabawa taneczna „Dwóm tańczyć się zachciało”.
Dzieci tańczą w parach, a następnie wymieniają się partnerami.
Dwóm tańczyć się zachciało
Dwóm tańczyć się zachciało, zachciało, zachciało,
Lecz im się nie udało, pari pari paro.
Kłócili się ze sobą, ze sobą, ze sobą,
Ja nie chcę tańczyć z Tobą, pari pari paro,
Poszukam więc innego, innego, innego,
Do tańca zdolniejszego, pari pari paro.

Dzieci ściągają czapeczki i kołnierze.
Nauczyciel II: Ojej to przecież nie krasnoludki, a nasze przedszkolaki. Dzieciaki zrobiły nam niezłego psikusa.

Nauczyciel I: Drogie maluchy, dziś widzimy roześmiane buzie, jednak początki w przedszkolu nie były dla Was takie proste. Opowiedzcie nam o tym.

5. Wiersz „Nowy kolega”.
Recytacja wiersza wraz z naśladowaniem czynności gestami i mimiką.
Przyszedł Jasiu do przedszkola bardzo zapłakany,
Przecież nie zna tu nikogo i brakuje mamy.
Nie płacz Jasiu, otrzyj oczka
Roześmiane buzie wkoło.
Zobacz tu jest Twoje miejsce,
Zabawimy się wesoło.

Nauczyciel II: Wszyscy tu jesteśmy ciekawi czego nauczyliście się już w przedszkolu.

6. Piosenka „Pięć paluszków” ilustrowana ruchem.
Pięć paluszków rączka ma,
pięć paluszków rączka ma.
Jedna zrobi pa, pa, pa, druga zrobi pa, pa, pa.
 Nóżka tupie tup, tup, tup,
nóżka tupie tup, tup, tup.
Jeden skok i drugi skok, teraz na dół hop, hop, hop.


Nauczyciel I: A czy wierszyki dzieci też znają?

7. Wiersz „Mam trzy latka”
Mam trzy latka, trzy i pół,
Głową sięgam ponad stół,
Do przedszkola chodzę z workiem
I mam znaczek z muchomorkiem.
Pantofelki ładnie zmieniam,
Myję ręce do jedzenia.
Zjadam wszystko z talerzyka,
Tańczę, kiedy gra muzyka.
Umiem wierszyk o koteczku,
O tchórzliwym koziołeczku,
I o piesku co był w polu,
Nauczyliśmy się w przedszkolu.

Nauczyciel I: Zatem teraz złożymy uroczyste ślubowanie, aby każdy z Was mógł oficjalnie stać się przedszkolakiem w obecności Waszych bliskich.

Nauczyciel czyta tekst przysięgi, a dzieci powtarzają „Przysięgamy”.
8. Ślubowanie przedszkolaków.
Przyrzekamy, co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą!
Przyrzekamy!
Przyrzekamy nie płakać i nie szlochać i panie mocno kochać!
Przyrzekamy!
Przyrzekamy zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować!
Przyrzekamy!
Przyrzekamy, choć jesteśmy jeszcze mali, zgodnie się bawić w sali!
Przyrzekamy!
Przyrzekamy buciki samemu zakładać i na leżakowaniu nie gadać!
Przyrzekamy!
Przyrzekamy nie sikać w galoty, bo z tym dużo roboty!
Przyrzekamy!

Uroczyste mianowanie na przedszkolaka. Wręczenie dyplomów.

Wspólne odśpiewanie przedszkolnego hymnu.

9. Piosenka „Jestem sobie przedszkolaczek”.
Jestem sobie przedszkolaczek,
Nie grymaszę i nie płaczę,
Na bębenku marsza gram,
Ram tam tam, ram tam tam.

Mamy tu zabawek wiele,
Razem bawić się weselej,
Bo kolegów dobrych mam,
Ram tam tam, ram tam tam.

Mamy klocki, kredki, farby,
To są nasze wspólne skarby,
Bardzo dobrze tutaj nam,
Ram tam tam, ram tam tam.

Kto jest beksą i mazgajem,
Ten się do nas nie nadaje,
Niechaj w domu siedzi sam,
Ram tam tam, ram tam tam.

Dzieci kłaniają się widowni. Podziękowanie dla rodziców za przybycie.
Słodki poczęstunek.


Zachęcam do pozostawienia opinii w postaci komentarza!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DEKORACJE W SALACH PRZEDSZKOLNYCH WYKONANE WSPÓLNIE Z DZIEĆMI

 Kiedyś nie rozumiałam pewnych spraw... Myślałam, że system edukacyjny, który znałam, w kraju gdzie się wychowałam, jest dobry i na wysokim ...