Doskonale wiem, że w kwestii zajęć dodatkowych zdania są mocno podzielone. Szanuję poglądy przeciwników, że to za wcześnie, że dzieci ten czas powinny spożytkować na zabawę… aczkolwiek ja jestem w tej kwestii na TAK! Uważam, że jeśli zajęcia są dobrze prowadzone i opierają się głównie na zabawie, która przy okazji ma stać się okazją, żeby zdobywać nowe umiejętności to dlaczego nie?
Sama jako mama chciałabym, by moje dziecko mogło już od najmłodszych lat kształtować swoje pasje. Swoje, a nie MOJE!( bo to już temat na kolejny post). Zatem warto, by wprowadzając zajęcia dodatkowe zrobić bezpłatne zajęcia pokazowe dla wszystkich przedszkolaków lub nawet zaprosić ich rodziców, by mogli sami zorientować się czy owe zajęcia cieszą się zainteresowaniem ich pociech. Ważne również, by podjąć wspólnie z dzieckiem decyzję o wyborze takich zajęć i by nie było ich za dużo! Dziecko powinno się rozwijać, ale spróbujmy wybrać jeden lub dwa kierunki. Nie zapisujmy dziecko na wszystkie możliwe zajęcia od poniedziałku do piątku. Nasze dziecko nie musi być wszechstronnie utalentowane i nie oczekujmy tego od niego. Niech rozwija zdolności i nabywa umiejętności w dziedzinie, która naprawdę je interesuje.
Jeśli chodzi o prowadzenie zajęć dodatkowych często przedszkola korzystają z usług firm zewnętrznych, jednak jest też wiele placówek, w których to nauczyciele prowadzą zajęcia dodatkowe. W takim wypadku dyrekcja nie powinna narzucać prowadzenie zajęć plastycznych osobie, która w tym zakresie nie ma żadnych zdolności. Tutaj nauczyciele powinni się określić w czym są dobrzy, co sprawia im przyjemność – tylko takie działanie jest kluczem do sukcesu.
U nas w placówce było zawsze tak, że odbywały się trzy rodzaje zajęć dodatkowych. Ponieważ nauczycieli było dużo więcej, przed rozpoczęciem roku przedszkolnego na posiedzeniu Rady Pedagogicznej każdy proponował zajęcia dodatkowe, które mógłby poprowadzić z naświetleniem jak one miały by wyglądać. Następnie na zebraniu z rodzicami przedstawialiśmy po kolei propozycje zajęć, a oni w wyniku głosowania sami wybierali trzy rodzaje zajęć, które znalazły się w ofercie na bieżący rok. Oczywiście nauczyciele za prowadzenie zajęć dodatkowych otrzymywali dodatkowe wynagrodzenie.
Z mojego doświadczenia wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się zajęcia językowe oraz zajęcia „nowe” – te których nie było w ubiegłym roku (dotyczy dzieci, które kontynuują edukację przedszkolną). Zatem warto co roku starać się urozmaicać ofertę zajęć i starać się sprostać oczekiwaniom rodziców oraz co najważniejsze dzieci.
Poniżej przedstawiam propozycję zajęć dodatkowych dla dzieci. Do każdego zajęcia zamieszczam nazwę, dzięki której już na wstępnie wydają się atrakcyjne dla odbiorcy.
Zajęcia językowe – angielski „English adventure” , niemiecki „Deutsch und du”Zajęcia taneczne „Tańczące przedszkolaki”
Zajęcia muzyczno – wokalne „Do re mi”
Zajęcia plastyczne „Artystyczne dusze”
Zajęcia teatralne „Dziecięcy teatr”
Zajęcia kulinarne „Wybitni smakosze”
Zajęcia eksperymentalne „Wielcy odkrywcy”
Zajęcia sportowe „Mistrzowie olimpijscy”
Zajęcia komputerowe „Mały informatyk”
Zajęcia grafomotoryczne „Wesołe literki”
Zajęcia matematyczne „Przyjaciele liczb”
Zajęcia konstrukcyjne „ Mali Architekci”
Zajęcia przyrodnicze „Piękno natury”
W swojej karierze prowadziłam zajęcia, w których czułam się jak ryba w wodzie. Były to zajęcia taneczne, sportowe i teatralne. Jako, że posiadam również uprawnienia do prowadzenia zajęć z języka angielskiego, prowadziłam również zajęcia językowe.
Śledźcie bloga bo już w kolejnym poście podzielę się z wami poglądowymi planami na cały rok z wymienionych wyżej zajęć. Dodam również od siebie kilka rad na co zwrócić uwagę oraz co najbardziej się sprawdzało.
Zachęcam do komentowania! Piszcie czy w waszych placówkach to wy prowadzicie zajęcia dodatkowe, a jeśli tak to jakie?